„LogoSensoryka© to metoda wspomagająca proces terapii dla specjalistów pracujących z najmniejszymi Dziećmi, szczególnie dla: logopedów, neurologopedów, pedagogów, specjalistów wczesnego wspomagania rozwoju, terapeutów SI, fizjoterapeutów i psychologów.

Jest to metoda pracy, która doskonale sprawdza się podczas zajęć indywidualnych oraz grupowych w żłobkach, klubach Malucha czy przedszkolach, podczas zajęć profilaktycznych – zarówno dla Dzieci w normie jak i dla Dzieci z wyzwaniami rozwojowymi, z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

LogoSensoryka© to zajęcia oparte na angażowaniu zmysłów, małej motoryki oraz aparatu mowy Malucha. Są to trzy wiodące elementy każdego spotkania. Każdą zabawę sensoryczną wzbogacamy o wyrażenia dźwiękonaśladowcze, wierszyk, piosenkę, rymowankę.”

Agata Kalina – twórczyni metody

Zainspirowana szkoleniem, prowadzonym ze środków unijnych w ramach projektu „Wsparcie na starcie”, przez twórczynię metody panią Agatę Kalinę – pedagoga, logopedę, terapeutę karmienia – rozpoczęłam w grudniu 2022 cykl zajęć w oddziale I z wykorzystaniem LogoSensoryki© Pojedyncze zajęcia koncentrują się na wybranym temacie, który nie jest najistotniejszy, nadaje jedynie zajęciom pewien porządek. Istotą metody jest doświadczanie przez dziecko wszystkimi zmysłami otaczającego świata, doświadczanie, manipulowanie i tworzenie z jednoczesnym rozwojem mowy i komunikacji. W trakcie przygotowywania i prowadzenia zajęć wykorzystuje się wiedzę z zakresu integracji sensorycznej, rozwoju mowy oraz rozwoju psychoruchowego dziecka. Pomysły na pomoce do  wykorzystania podczas zajęć mogą być nieograniczone; ważne, żeby dawały możliwość poznawania i działania wielozmysłowego. Podczas zajęć wykorzystuje się również rymowanki, zabawy rytmiczne, proste piosenki z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi, po to, by rozwijać mowę i komunikację dziecka.

Zapraszam do Galerii zdjęć, aby obejrzeć efekt naszych działań >> Zajęcia z LogoSensoryki©

Opracowała: mgr Ewa Dębińska – Dzidek (logopeda)