2 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz dla podkreślenia znaczenia święta wielu z nas ubrało się na niebiesko! Dzieci z oddziałów „górnych”, razem z nauczycielkami rozdały pozostałym przedszkolakom oraz pracownikom przedszkola specjalnie przygotowane naklejki oraz niebieskie balony. Nasi podopieczni uczestniczyli także w zajęciach nawiązujących do niebieskiego koloru, podczas których chętnie bawili się niebieskimi rekwizytami. W wielu oddziałach nauczyciele przeprowadzili zajęcia czytania uczestniczącego z wykorzystaniem autorskiej książeczki „Niebieskie pudełko”. Zabawa była przednia! Oprócz koloru niebieskiego w naszym przedszkolu dowiedzieliśmy się także nieco więcej o nowych symbolach towarzyszących obchodom Dnia Świadomości Autyzmu. Dzieci mogły pokolorować szablon znaku nieskończoności – oznacza on permanentny charakter autyzmu, postrzeganego jako sposób rozwoju danej osoby przez całe życie. Podkreśla fakt, że autyzm nie jest chorobą, nie da się go wyleczyć czy naprawić. Znak nieskończoności jest wielokolorowy, co przypomina o różnorodności osób w spektrum autyzmu, o ich unikalnych i różnych potrzeb. Jako wyraz naszej akceptacji i wsparcia dla wszystkich neuroróżnorodnych pokolorowaliśmy znak nieskończoności na kolorowo, według uznania małych artystów!

W ramach celebracji miesiąca poświęconego autyzmowi w planach mamy jeszcze dwa ważne spotkania – jedno z zaprzyjaźnionymi przedszkolakami z Przedszkola nr 263 przygotowane przez dzieci i nauczycieli oddziału VII, drugie online dla nauczycieli naszego przedszkola z Samorzecznikami – dorosłymi osobami z autyzmem organizowane przez p. Olgę z oddziału VIII.

Wszystkich zarazem zachęcamy do lektury artykułu na temat faktów i mitów związanych z autyzmem w najnowszym numerze „Dzielniaczka” oraz zapoznaniem się z najnowszym Poradnikiem dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu opublikowanym przez Fundację Synapsis >> zobacz Poradnik